fbpx
Kraków, ul. Balicka 95
(+48) 12 639 10 48
hello@inprogressdesignlab.com

Design Thinking w pracy zdalnej

Sytuacja związana z COVID-19 odmieniła funkcjonowanie i organizację pracy wielu przedsiębiorstw. W celu zminimalizowania ryzyka zachorowań pracowników oraz ograniczenia strat finansowych wynikających z kryzysu gospodarczego, zarządy firm coraz częściej podejmują decyzję o zupełnej zmianie sposobu działania. Jednym z przykładów takich zmian jest wprowadzenie do firmowej rzeczywistości możliwości pracy zdalnej, a co za tym idzie – wykorzystanie wielu narzędzi dedykowanych osobom pracującym w trybie home office.

Czy w obecnej sytuacji nadal istnieje możliwość korzystania z narzędzi, które do tej pory były kojarzone z pracą w zespole projektowym, kontaktem z drugim człowiekiem, “żywą” przestrzenią? Na to pytanie – w kontekście metody Design Thinking – postaramy się odpowiedzieć w cyklu tematycznych artykułów publikowanych na naszym blogu. Zapraszamy do lektury!

Baza wiedzy - artykuły ekspertów

Design Thinking realizowany zdalnie - artykuł ekspercki

Kluczowe różnice między zdalnym a stacjonarnym DT

W związku z pandemią koronawirusa, znacząca część organizacji zrezygnowała z pracy stacjonarnej, przenosząc swoje procesu do rzeczywistości cyfrowej. Zespoły, które dotychczas pracowały F2F – zaczęły pracować zdalnie. Czym się różnią zespoły pracujące zdalnie od zespołów pracujących stacjonarnie? Czy ma to wpływ na prowadzenie procesów Design Thinking?

Aplikacje polecane podczas warsztatów zdalnych - artykuł

Aplikacje, których używamy w warsztatach zdalnych

Do niedawna wydawało nam się, że Design Thinking ma sens tylko wtedy, kiedy jesteśmy wspólnie zebrani w jednym miejscu i pracujemy w tradycyjny, warsztatowy sposób. Mieliśmy przekonanie, że efektywna praca kreatywna wymaga spotkania twarzą w twarz. W obliczu wyzwań jakie postawił przed nami rok 2020 zabraliśmy całą naszą codzienną pracę do domów i pracujemy w sposób zdalny.

Najlepsze praktyki zespołów Design Thinking pracujących zdalnie - artykuł ekspercki

Najlepsze praktyki zespołów DT pracujących zdalnie

Różnic między pracą stacjonarną a zdalną jest dużo. Dotyczą one nie tylko standardowo wykonywanej pracy, ale także pracy w zespołach Design Thinking. Niezależnie od tego, czym Twój zespół się zajmuje, zachęcamy do stosowania się do 5 kluczowych praktyk efektywności zespołów pracujących zdalnie.

Facylitowanie zespołów design thinking pracująych zdalnie

Facylitowanie zespołów Design Thinking pracujących zdalnie

Praca zdalna, porównując do zespołów praacujących stacjonarnie, wiąże się z szeregiem zmian. W innych artykułach zwracamy uwagę na kluczowe różnice dotyczące pracy zespołów zdalnych w porównaniu ze stacjonarnymi. W tym podpowiemy, co zrobić, żeby skutecznie facylitować pracę zdalnego zespołu DT.
Design Thinking - filozofia Human-Centered Design - artykuł ekspercki

DT zdalnie: jak być wiernym filozofii Human-Centered Design?

W standardowo prowadzonych procesach DT stosuje się wiele metod badania interesariuszy. Są to wywiady, ankiety, obserwacje oraz pochodne powyższych (np. obserwacja zachowania użytkowników stron internetowych, sondaże). Zespoły DT pracujące zdalnie mierzą się z licznymi problemami związanymi z badaniami interesariuszy i analizą danych. Poniżej prezentujemy te problemy i podpowiadamy, jak można zredukować ich negatywny wpływ na pracę zespołu.

Design Thinking w marketingu - artykuł ekspercki

Design Thinking w e-marketingu. Zdalne definiowanie potrzeb

Sytuacja związana z pandemią COVID19 niewiele zmieniła w metodach wykorzystywanych w pracy osób zajmujących się marketingiem internetowym. Treści reklamowe, artykuły, promocje – wszystkie te informacje były i nadal są przekazywane nie bezpośrednio, a przy pomocy Internetu. Gdy jednak w grę wchodzi wykorzystanie tradycyjnych narzędzi Design Thinking, brak kontaktu z drugim człowiekiem może okazać się problematyczny.

Pozostałe artykuły

To tylko kilka przykładowych artykułów z zakresu zastosowania Design Thinking w rozproszonych zespołach projektowych. Nieustannie tworzymy nowe, a z efektami naszej pracy możesz zapoznać się w specjalnie utworzonej zakładce na naszym blogu. Zapraszamy do lektury!

Autorzy artykułów

Rafał Czarny

Psycholog, specjalista Design Thinking, projektant gier szkoleniowych, trener oraz Dyrektor ds. Rozwoju i Innowacji w Inprogress Design Lab. Prowadzi szkolenia z zakresu Design Thinking, zarządzania zmianą, facylitacji i kompetencji miękkich. Interesuje się tematyką myślenia strategicznego oraz procesów podejmowania decyzji. Współautor raportu merytorycznego “Design Thinking Raport”.

Zobacz wszystkie artykuły autora.

Michał Eromin

Socjolog, specjalista Design Thinking, projektant gier szkoleniowych, trener prowadzący Kurs Moderatora Design Thinking oraz szkolenie z zakresu podstaw Design Thinking. Prowadził szkolenia i eventy dla takich firm i instytucji jak Ministerstwo Cyfryzacji czy Akademia Górniczo-Hutnicza. Oprócz codziennej pracy kreatywnej związanej z tworzeniem mechaniki gier, odpowiada za organizację testów i przygotowanie graficzne. Współautor “Design Thinking Raport”.

Zobacz wszystkie artykuły autora.

Daniel Opałka

Specjalista ds. marketingu w Inprogress. Zajmuje się głównie content marketingiem i reklamą internetową, z zaciekawieniem śledzi kryzysy w mediach społecznościowych. Prowadził działania marketingowe dla firm z wielu branż, m.in. gastronomicznej czy szkoleniowej, a obecnie współpracuje z marką Inprogress Design Lab. W 2019 roku wziął udział w szkoleniu Design Thinking w biznesie – od tamtej pory regularnie korzysta z tej metody w swojej pracy.

Zobacz wszystkie artykuły autora.